Gübre Üretim Tesisleri

Ana Sayfa / Faaliyet Alanlarımız / Gübre Üretim Tesisleri

BAGFAŞ Bandırma kimyevi gübre fabrikaları Türkiye’nin ilk ve hali hazırda tek entegre kimyevi gübre tesisidir.
Tesislere kükürt ve fosfat olarak giren kimyanın bu iki önemli hammaddesi tesislerden çeşitli kimyevi gübre olarak çıkar.

TSP Tesisi

BAGFAŞ’ın ilk tesisi olan NSP/TSP tesisi 500 ton/gün kapasiteli olarak Albatros lisansı ile kurulmuştur. Halen TSP üretimi yapılmayan bu tesis önümüzdeki yıllarda iyileştirilerek, çeşitli fosfatlı gübreler üreten bir ünite haline getirilecektir.Kristal Amonyum Sülfat Tesisi

Uhde sentez metoduyla kurulan gaz amonyak ile sülfürik asitten kristal Amonyum Sülfat üreten ülkemizde yegâne, dünyada çok ender tesislerden biridir. İçleri kurşun kaplı 4 adet reaktörde Amonyum Sülfat üretilmektedir. Tesisin kapasitesi 800 ton/gündür.

DAP – NPK Granülasyon Tesisi

BAGFAŞ’ın birbirinin aynısı iki adet granülasyon tesisi mevcuttur. Bu tesislerde DAP veya muhtelif kompozisyonlarda Kompoze gübreler üretilir.

Bu tesisler kuruldukları 1980 yılında Stamicarbon/Uhde/Bagfaş çalışmaları ve lisansları ürünü boru reaktörü teknolojisini Avrupa’da ticari olarak kullanan ilk tesistir. Bu teknolojinin kullanılması ile BAGFAŞ önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra çevre kirliliğini de minimum düzeye indirgemiştir. 4 kademeli yıkama sistemi ile gaz atıklar temizlenmiş, sıvı atıklar da tekrar kullanılmak suretiyle sıfırlanmıştır. BAGFAŞ’ın bu teknolojisinin üstünlüğünün kanıtlanması üzerine ülkemizde ve dünyadaki diğer firmalarda boru reaktörü teknolojisini kullanmaya başlamışlardır. Tesisler aynı anda tek cins mal üretebilecekleri gibi, her iki tesiste de ayrı ayrı cinslerde üretim yapılabilinir. Her bir tesisin kapasitesi 800 ton/gün kompoze gübre veya 575 ton/gün DAP gübresidir, tek üretim bazında tesislerde 1.600 ton/gün NP/NPK veya 1.150 ton/gün DAP üretimi yapılır.

  Sosyal Medya
  İletişim
  Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş.

Kılıçalipaşa Mah. Susam Sok. No:22
Cihangir, Beyoğlu, İstanbul
Türkiye 34433

Tel : +90 (212) 293 08 85
Mail : info@bagfas.com.tr
Çalışma Saatleri : 8:30 - 17:30 (Pazartesi - Cuma)